Alergia
Alergia je ochorenie, ktoré môže mať pestré prejavy a príčiny a preto nie je jednoduché popísať ho niekoľkými vetami. Trpí ňou približne 20% - 40% populácie. Najbežnejším typom alergie je alergická rinitída (senná nádcha). Sklon alergicky reagovať je dedičný a súvisí s imunitným systémom.
Imunitný systém je difúzny nehmatateľný orgán s odhadovanou hmotnosťou 1kg. Tvoria ho špecializované tkanivá s množstvom buniek, ktoré dokážu navzájom komunikovať. Ich hlavnou úlohou je chrániť organizmus pred choroboplodnými zárodkami, pred infekciou, pred rakovinou a pôsobením stresu. Imunitný systém stále kontroluje čo sa v tele odohráva a snaží sa dosiahnuť stav, aby človek bol čo najviac v poriadku. Ak nás napadne vírus nádchy, alebo nejaké baktérie, imunitný systém spustí boj proti tomuto nepriateľovi. Pomocou nástrojov ako horúčka, či zvýšená tvorba sekrétov (nádcha) a ich vylučovanie (kýchanie) sa snaží ich z tela vypudiť. Keď sa mu to podarí, zapamätá si ako „vyzeral“ nepriateľ a čo proti nemu „použil“. Nabudúce už rovnakého nepriateľa rozpozná rýchlejšie a podarí sa mu ho účinnejšie potlačiť.
Alergia sa prejavuje tak, že nejaká látka na konkrétneho človeka zapôsobí inak, ako je bežné. Napríklad peľ kvetiny, prach, parfém v šampóne. Väčšina ľudí s týmito látkami nemá problémy, no človek, ktorý má k alergii predpoklady môže byť na necitlivý. Jeho imunitný systém takéto látky mylne považuje za „nepriateľa“ a zareaguje. Reakcie sú potom to, čo vidíme ako prejavy alergie. Môže ísť o kýchanie, kašľanie, svrbenie kože, rôzne vyrážky. Na vyvolanie alergickej reakcie postačí minimálne množstvo alergénu, to spustí obrannú reakciu v celom tele. Obranná alergická reakcia tela prebieha vo forme zápalu. Jeho prejavmi sú opuch, tvorba hlienu, začervenanie a stiahnutie hladkých svalov(priedušky). Tieto reakcie spôsobujú zápalové bunky (biele krvinky), ktoré vylučujú látky poškodzujúce povrch slizníc.
Alergia sa môže prejavovať nielen vo forme miernych reakcií, ako nádcha, či svrbenie, ale môže byť aj veľmi vážna život ohrozujúca prechádzajúca do šokového stavu, kedy zlyháva krvný obeh a dýchanie. Preto nie je dobré odkladať liečbu alergie „na neskôr“, je ju potrebné liečiť stále, aj v čase ,keď alergik nemá žiadne príznaky. Bez liečby alergik môže reagovať častými zápalmi – alergickými i nealergickými. Neliečený alergik môže byť často chorý a nevie sa presne prečo. Príčinou môže byť práve nerozpoznaná alergia.